Naiste viljatuse ravi

Polütsüstiliste munasarjade sündroom

Normaalse kehakaaluga naistel alustatakse ovulatsioonide stimulatsiooni klomifeentsitraadiga. Ovulatsioonide tekkimise ja rasestumise tõenäosus on sellistel patsientidel küllaltki kõrge – 6 kuu jooksul rasestub iga teine ravitud naine.

Kui aasta jooksul ravi foonil soovitud rasedust ei teki, teostatakse munasarjade nn „drilling” operatsioon.

Polütsüstilised munasarjad

Ülekaalulistel patsientidel on esmane soovitus kehakaalu normaliseerimine. Sageli piisab kaalu langetamisest, et normaalne ovulatsioon taastuks ja naine rasestuks. Naistel, kellel kaalu langetamine ei õnnestu, kasutatakse esmase ravina metformiini, klomifeentsitraati või nende kombinatsiooni.

Rasvumise mõju naise viljakusele

Kui esmase raviga ei õnnestu ovulatsioone vallandada, kasutatakse süstitavaid gonadotropiine, mille manustamisel tõuseb mitmikraseduse tõenäosus (iga neljas sellisel moel tekkinud rasedus on kaksikrasedus), kuna ravimid kutsuvad esile mitme folliikuli üheaegse kasvu.

Polütsüstiliste munasarjade sündroomi ravi järgselt tekib rasedus keskmiselt pool aastat peale normaalsete ovulatsioonide teket või taastumist. Kui ravi siiski soovitud tulemust ei anna, on soovitatav kunstlik viljastamine.

Küsi arstilt abi

Hüperprolaktineemia

Kui hüperprolaktineemia põhjuseks on stress või ravimite (antidepressantide) kasutamine, taastuvad ovulatsioonid peale ravimite manustamise lõpetamist.

Kui hüperprolaktineemiat tekitab hüpotüreoos, kasutatakse kilpnäärme alatalitlust normaliseerivaid ravimeid.

Prolaktiini liigproduktsiooni põhjuseks võib olla kasvajaline prolaktinoom. Sõltuvalt kasvaja suurusest ja prolaktiini tasemest kasutatakse bromokrüptiinravi või teostatakse operatsioon kasvaja eemaldamiseks.

Küsi arstilt abi

Emakapatoloogia ravi

Emakaõõnes embrüo implanteerumist takistavad faktorid (polüübid, emakasisesed liited ja vaheseinad) eemaldatakse hüsteroskoopilise operatsiooni käigus.

Väikesemõõdulised müoomisõlmed (mis paiknevad emaka siseseinas või välispinnal), ei ole enamasti viljatuse põhjus, ja ravi ei vaja.

Munajuhapatoloogia ravi

Kui laparoskoopilisel lõikusel selgub, et munajuhad on sulgunud ja/või haiguslikult moondunud, üritatakse neid sama operatsiooni käigus taastada. Teatud juhtudel on mõistlikum kahjustatud munajuhad eemaldada ja suunata patsient kehavälisele viljastamisele. Arst arutab võimalikud raviskeemid patsiendiga eelnevalt läbi ja ühiselt valitakse optimaalne lahendus.

Kui operatsiooni järgselt ühe aasta jooksul loomulikul teel rasestumist ei toimu, on soovitatav kunstlik viljastamine. Munajuhapatoloogiaid taastavate operatsioonide järgselt suureneb emakaväliste raseduste tekkimise tõenäosus.

Endometrioosi ravi

Ravijuhiste kohaselt peetakse sõltumata haiguse raskusastmest õigeks endometrioosi kollete operatiivset kõrvaldamist ja väikese vaagna anatoomia taastamist. Endometrioosi I ja II staadiumi korral soovitatakse lõikusejärgselt oodata spontaanset rasestumist kuni 6 kuu jooksul. Kui ravi siiski soovitud tulemust ei anna, on soovitatav kunstlik viljastamine. Esmalt viiakse läbi kuni 3 intrauteriinse inseminatsiooni (IUI) katset, ebaõnnestumise korral järgneb kehaväline viljastamine.

Endometrioos

Seletamatu viljatuse ravi

Seletamatu viljatuse korral ei ole põhjust võimalik kindlaks teha. Sellises olukorras peetakse õigeks kunstlikku viljastamist. Esmalt viiakse läbi kuni 6 IUI protseduuri, ebaõnnestumise korral järgneb kehaväline viljastamine.

Kunstliku viljastamise meetodid

Küsi arstilt abi