Endometrioos ning krooniline vaagnavalu

Kroonilise vaagnavalu ja endometrioosiga on maailmas vähemalt viis miljonit patsienti. Endometrioosi tõttu on viljatus vähemalt 2,5 miljonil naisel. 1,5 miljonil naisel esinevad mõlemad sümptomid – nii vaagnavalu kui ka viljatus.

Endometrioosi diagnoosi hilinemine on ülemaailmne probleem. Diagnoosini jõutakse keskmiselt seitsme aastaga ja väidetavalt külastavad pooled naised arsti vähemalt viis korda, enne kui neile see diagnoos pannakse.

Erinevad vaevused

Igasugune valu iseenesest põhjustab nii emotsionaalset kui füüsilist stressi. Teades, et valu põhjuseks on endometrioos, võib see situatsiooni veelgi keerukamaks muuta. See häirib nii naist ennast kui tema peresuhteid.

Dots. Matt tõdes, et noorematel naistel võivad esineda ka riskid kollageenhaiguste tekkeks. Sagedamini esineb neil ka hüpotüreoosi, rinnanäärme- ja ka munasarjavähki. Väidetavalt esineb endometrioosi korral düspareuuniat 60–80 protsendil patsientidest.

“Ühe Itaalia uuringu kohaselt kogeb 80–90 protsenti seksuaalselt aktiivsetest naistest sügavat düspareuuniat või vaagnavalu pärast koitust, isegi järgmisel päeval, tüüpiliselt järgmisel hommikul. Seetõttu loobub iga kuues naine üldse suguelust,” nentis Kadri Matt.

Diagnoosi hilinemisel on nii subjektiivseid kui ka objektiivseid põhjusi. Ühelt poolt peavad endometrioosiga patsiendid hilinenud arstile pöördumise põhjusi isiklikeks: nad on viivitanud seetõttu, et pidasid menstruatsioonivalusid individuaalseks tervise iseärasuseks, seostasid kõhuvalusid ja suguelu probleeme stressirohke tööga; viljatus aga ei olnud algselt neile probleem, sest soovisidki sünnitada hilisemas reproduktiivses eas.

Teisalt on hästi teada, et iseravimise ja alternatiivsete ravivõtete kasutamine, samuti hormonaalse ravi (oraalsed kontratseptikumid) propageerimine krooniliste alakõhu- ja seljavalude ning täpsustamata diagnoosi korral võivad olla endometrioosi aladiagnoosimise põhjusteks.

Naistearsti seisukohalt on väga oluline, et düsmenorröa ja/või kroonilise vaagnavalu korral, eriti juhul, kui perekonnas on lähisugulastel esinenud endometrioosi, pöörduksid naised õigeaegselt arstile oma tervise seisundi täpsustamiseks. Meditsiiniliselt on tähtis endometrioosi varane diagnoosimine individuaalsete ravitaktikate valiku aspektist, vältimaks alaravimist ja viljatust.

Marika Kusnets
Meditsiiniuudised