Naiste viljatuse põhjused

Ovulutsioonihäired

Ligikaudu viiendikul juhtudest on naise poolse viljatuse põhjuseks ovulatsioonide ebaregulaarne esinemine või puudumine. Umbes 70% juhtudest on ovulatsioonihäired tingitud polütsüstiliste munasarjade sündroomist, teiste anovulatsiooni põhjustena tulevad arvesse ajutasandil aset leidvad hormonaalsed regulatsioonihäired, prolaktiini ülemäärane produktsioon (hüperprolaktineemia), vanusest tingitud munasarjade talitlushäired ja enneaegne munasarjade puudulikkus.

Ovulutsiooniprobleemidest tingitud viljatust saab ennetada

Hüpotalaamiline anovulatsioon on tihti seotud naise kehakaalu häiretega – anoreksia või äärmusliku rasvumisega. Liigne kõhnumine, kui kehamassiindeks (KMI) on <20 (165 cm pikkune naine kaalub <55 kg), võib endaga kaasa tuua naissuguhormoonide toodangu languse.  Ülemäärase kehakaalu korral, kui KMI >29 (165 cm pikkune naine kaalub >80 kg), võib naise keha toota ülemäära palju meessuguhormooni, mis takistab munarakkude küpsemist ja ovulatsioonide toimumist.

Rasvumise mõju naise viljakusele

Regulaarse menstruatsioonitsükli korral võib üsna kindlalt öelda, et ovulatsioonihäireid ei esine. Menstruaaltsükli pikkuseks loetakse aega ühe menstruatsiooni algusest teise alguseni. Kui see aeg on 22-35 päeva, ja ei kõigu rohkem kui paar päeva, ei ole viljatus ilmselt ovulatsioonihäiretega seotud.

Ovulatsioonihäirete põhjuseks võivad olla ka polütsüstilised munasarjad. Selle sündroomiga on tegemist, kui esineb vähemalt 2 järgnevatest tunnustest:

  • harvad menstruatsioonid või menstruatsioonide puudumine;
  • kõrge meessuguhormoonide tase veres, naissuguhormooni tase on enamasti normi piires;
  • arvukate tsüstide (polütsüstilised) ehk vedelikukogumitega munasarjad.

Polütsüstiliste munasarjade sündroom

Munajuhade läbitamatus või talitlushäired

Kolmandikul naise poolse viljatuse juhtudest on see tingitud munajuhade läbimatusest või nende talitlushäiretest. Munajuhade sulgumise peamiseks põhjuseks on varasem munajuhapõletik e salpingiit, mille sagedasemaks  põhjuseks on sugulisel teel levivad haigused gonorröa ja klamüdioos. Salpingiidi tagajärjel tekivad munajuhasisesed liited ja munajuha valendik sulgub. Umbunud munajuhasse võib koguneda põletikulist vedelikku.

Munajuhade talitlushäirete korral võib munajuha olla läbitav, kuid juha sein on põletikust kahjustatud ja munaraku/embrüo transporti emakaõõnde ei toimu. Sellisel juhul võib tekkida emakaväline rasedus.

Veel üheks munajuhade talitlust häirivaks faktoriks on munajuhade ümber tekkinud liited, mis enamasti tekivad väikevaagna põletike või kirurgiliste protseduuride järgselt.

Endometrioos

Endometrioos on ebaselge tekkega haigus, mis kahjustab naise seesmisi suguelundeid (emakas, munajuhad, munasarjad) ja väikevaagna seinu.

Endometrioos ja viljatus on tihedalt seotud – endometrioosi põdevatel naistel esineb sagedamini viljatust, viljatuse all kannatavatel naistel leitakse sagedamini endometrioosi. Arvatakse, et endometrioos kutsub esile munajuhade ja emaka patoloogilisi kokkutõmbeid, kahjustab munasarjade funktsiooni ja tekitab munasarjade enneaegset vananemist ning loob tänu immunoloogilistele muutustele rasestumiseks ebasoodsa keskkonna.

Endometrioos

Emakapoolsed põhjused

Emakaõõnes võib esineda patoloogiaid (polüübid, liited, müoomid), mis takistavad embrüo pesastumist ehk implanteerumist emaka limaskestale. Ka emaka kuju anomaaliad (nt kahesarveline emakas) võivad olla viljatuse või raseduste varajase katkemise põhjuseks.

Krooniline emakakaelapõletik võib muuta emakakaela lima iseloomu, see omakorda kahjustab seemnerakkude funktsiooni naise suguteedes.

Küsi arstilt abi