Naiste viljatuse diagnoosimine

Naiste viljatuse diagnoosimine on mitmeetapiline tegevus.

Diagnoosimist alustab arst küsimustega sinu praeguste kaebuste ja varasemate terviseprobleemide kohta, arst küsitleb sind menstruatsioonitsükli, eelnenud rasestumiste, kehakaalumuutuste, üldise tervisliku seisundi, kahjulike harjumuste, varem teostatud uuringute ja ravi suhtes. Seejärel toimub läbivaatus, mille käigus kontrollitakse organismi üldist ning reproduktiivorganite seisundit.

Günekoloogilisel läbivaatusel kontrollib arst naise väliste ja seesmiste suguelundite seisundit ning vajadusel võtab külvid emakakaelast ja tupest.

Üks sagedasemaid viljatuse diagnoosimisvahendeid on ultraheliuuring, kaasaegsed ultraheliaparaadid võimaldavad diagnoosida suurt osa emaka ja munasarja patoloogiatest. Kui raseduse ajal kasutatakse loote uurimiseks pea eranditult ema kõhu pealt tehtavat sonograafiat, siis günekoloogiliste haiguste diagnostikas on eelistatud tupe kaudu teostatav ultraheliuuring ehk transvaginaalne sonograafia.

Ultraheliga on võimalik piisava täpsusega ennustada ovulatsiooni toimumise ajahetke ja kinnitada selle toimumist. Viljatu paari uurimisel on esmatähtis ovulatoorsete tsüklite tõendamine. Regulaarsete menstruatsioonide korral võib väga suure tõenäosusega eeldada, et naisel ovulatsioonid toimuvad. Selle kontrollimiseks võib kasutada apteegis müüdavaid ovulatsiooniteste, mille kasutamine on sarnane rasedustesti tegemisega.

Naistearsti juures teostatakse viljatuse puhul ka vereanalüüsid suguhormoonide hindamiseks. Eriti olulised on need munasarjade reservi hindamisel ja ovulatsioonide puudumise (anovulatsiooni) korral põhjuste väljaselgitamiseks. Osad vereproovidest tuleb anda kindlatel menstruatsioonitsükli päevadel.

Munajuhade seisundit on kõige parem hinnata laparoskoopilise operatsiooni käigus. Patoloogilise leiu ilmnemisel saab juba sama operatsiooni ajal lihtsamad munajuhade patoloogiad eemaldada. Samuti võimaldab laparoskoopia diagnoosida teisi lastetuse põhjuseid, sealhulgas endometrioosi. Munajuhasid on soovitatav laparoskoopiliselt hinnata, kui anamneesis on esinenud munajuhapõletikku, emakavälist rasedust või varasemaid operatsioone väikevaagna piirkonnas.

Küsi arstilt abi