Meeste viljatuse ravi

Viljatust põhjustavaid haigusi ravitakse mitut erinevat tüüpi ravimitega.

Endokriinravi

Spermatogeneesi häirete korral manustatakse pikaajaliselt munandi funktsiooni parandavaid hormoonpreparaate. Lihasesisene hormoonravi eeldab pidevat ravitulemuste jälgmist arsti juures.

Ejakulatsioonihäire ravi

Retrograadse ehk tagurpidise ejakulatsiooni korral seemnevedelik liigub seemnepurske korral kusepõide ning väljutatakse järgneva urineerimise ajal.

Põhjuseks on põiekaela mittetäielik sulgumine seemnepurske momendil. Esineb enamasti eelnevate kusepõie või eesnäärme operatsioonide järgselt, samuti võib põhjuseks olla suhkuhaigus.

Raviks kasutatakse imipramiini või desipramiini, soovituslik on seksuaalvahekord eelnevalt tühjendamata põiega.

Põletiku ravi

Eesnäärme ja suguteede põletikud on üks sagedasemaid viljakusnäitajate languse põhjusi meestel. Põletiku ravi võib kesta mitmeid kuid.

Antibiootikumid
Kõige levinum ravimvorm prostatiidi ravis. Ravi kesvus on erinev: ägeda prostatiidi puhul mõni nädal, kroonilise põletiku puhul 4 kuni 12 nädalat.

Alfablokaatorid

Suukaudu manustatavad ravimid, mis aitavad lõõgastada põiekaela ja eesnäärme silelihaseid. Kasutatakse prostatiidi ravis kaasuvate urineerimishäirete korral.

Valuvaigistid
Kasutatakse lisaks antibiootikumidele põletikust tingitud valu leevendamiseks. Samas tuleb nende kasutamisega olla ettevaatlik, kuna ülemanustamine võib põhjustada kõrvaltoimeid nagu sisemine verejooks või maohaavandite teke.

Empiiriline ravi

Kuna ligi 40% viljatutest meestest on tegemist teadmata põhjusel tekkinud viljakusnäitajate langusega, määratakse neile enamasti pikaajaline empiiriline ravi. Arstidel on erinevad raviskeemid, kuid enamasti kasutatakse ravis vitamiine ning eesnäärme funktsiooni ja munandi verevarustust parandavaid preparaate. Paljud uuringud on näidanud nende ravimite pikaajalisel kasutamisel positiivset mõju viljakusnäitajate dünaamikale.

Kirurgiline ravi

Kirurgilist ravi kasutatakse viljatuse ravis 5-10% meestest.

Varikotselektoomia

Varikotseele, spermatogeneesi muutuste ja viljatuse omavaheline seos on praeguseks juba sedavõrd laialdaselt kinnitust leidnud, et varikotselektoomiast on saanud kõige sagedasem meeste viljatusega seotud kirurgiline protseduur.
Varikotseele ligatsioon kõrvaldab venoosse vere tagasivoolu munandi­veenis, kahekordistab rasestumise tõenäosust ning parandab sperma kvaliteeti umbes kahel kolmandikul opereeritud meestest. Siiski peab operatsiooni eelselt arvestama faktoritega, mis võivad mõjutada operatsiooni hilistulemusi (munandi maht, sperma kvaliteet, partneri vanus).

Varikotselektoomia tüsistusteks võivad olla vesimunandi teke, munandimanuse põletik või korduv munandikoti veenilaiend.

Vasovaostoomia ja epididümovasostoomia

Vasektoomia populaarsus meeste rasestumisvastase vahendina on tekitanud olukorra, kus üha enam soovitakse hilisemat taastavat operatsiooni.

Kuni 10 aastat pärast vasektoomiat teostatud seemnejuhade taasühendamise korral ilmuvad spermid ejakulaati tagasi 70-95% juhtudest ning loomulik viljastumine õnnestub 50-60% meestest. Kui vasovasostoomia ei anna oodatud tulemust, võivad 10% patsientidest selle põhjuseks olla spermatosoidide vastased antikehad või munandimanuse talitlushäired.

Seemnejuha ja munandimanuse anastomoos teostatakse seemneväädi või munandimanuse kaasasündinud anomaalia, põletiku­lise protsessi või vasaalse sulguse korral. Mikrokirurgiliste taastamisprotseduuride tulemused näitavad, et spermatosoidid, mis läbivad suuremat osa munandimanusest, on elujõulisemad. Juhade läbitavus õnnestub edukalt taastada 50-70% juhtudest ning loomulik viljastumine õnnestub 15-30% meestest.

Mikrokirugiline munandimanuse seemnerakkude aspiratsioon (MESA)

MESA on alternatiivne ravimeetod obstruktiivse azoospermia korral. MESA on näidustatud kõigi obstruktiivsete häirete korral, näiteks seemneväädi kaasasündinud mõlemapoolne puudumine, radikaalse kusepõie või eesnäärme lõikuse järgselt tekkinud obstruktiivne azoospermia või mittetulemuslik vasoepididümostoomia. MESA teostatakse koos kehavälise viljastamise protseduuriga.

Testikulaarne seemnerakkude aspiratsioon (TESA)

TESA on alternatiivne ravimeetod obstruktiivse azoospermia korral.

TESA on näidustatud kõigi obstruktiivsete häirete korral, näiteks seemneväädi kaasasündinud mõlemapoolne puudumine, radikaalse kusepõie või eesnäärme lõikuse järgselt tekkinud obstruktiivne azoospermia või mittetulemuslik vasoepididümostoomia. TESA teostatakse koos kehavälise viljastamise protseduuriga.

Küsi arstilt abi