Meeste reproduktiivorganite anatoomia

Munandid on munandikotis asuvad paarisorganid, millel on kaks mehe normaalse viljakuse jaoks väga olulist ülesannet:

  1. testosterooni ehk meesuguhormooni tootmine;
  2. seemnerakkude ehk spermide tootmine. 

Munandeid ümbritseb tugev fibroosne kapsel ehk tunica albuginea . Kapsli sees paiknevad väga väikesed seemnetorukesed ehk tuubulid, mis sisaldavad Sertoli rakke. Sertoli rakkude ülesandeks on hoolitseda seemnerakkude kasvamise, arengu ja küpsemise eest. Normaalsetes seemnetorukestes võib leida erineval arenguastmel seemnerakke, alates ebaküpsetest spermatogoonidest kuni küpsete spermideni.

Seemnetorukeste ümber paiknevad vaherakud, millest tähtsamad on Leydigi rakud. Leydigi rakkude ülesandeks on meessuguhormooni tootmine.

Eesti mehe keskmine munandi maht on 22-26 milliliitrit; normiks peetakse, kui munandite maht mehel erineb alla 3 milliliitri.

Munandeid ümbritseb munandikott, mis on oma ehituselt mitmekihiline lihasstruktuur. Munandikott kaitseb munandeid ja aitab reguleerida munandite temperatuuri.

Munandist lähtuvadja eferentsed kanalid on torukesed, mis ühendavad munandeid munandimanusega. Munandimanus on ligikaudu 6 meetrine kitsas keerdunud juha, mis asub fibroosse kesta all, kinnitub munandi tagaseina külge ning jaguneb pea, kaela ja sabaosaks. Siin toimub seemnerakkude lõplik küpsemine, seejärel liiguvad nad edasi seemnejuhasse.

Seemnejuha on pikk torujas moodustis, mis algab munandimanuse sabapiirkonnast, paikneb munandikoti ülaosas ning kulgeb seemneväädi sees piki kubemekanalit üles, eraldub kõhuseina taga seemneväädist ning kulgeb edasi väikevaagnasse, eesnäärme taga asuvasse piirkonda, kus paiknevad seemnepõiekesed. Seemnepõiekeste peamiseks ülesandeks on fruktoosi tootmine.

Ühinedes moodustavad seemnepõieke ja seemnejuha ejakulatsioonijuha,  mis kulgeb läbi eesnäärme ja lõpeb kusitis.

Eesnääre on mehe reproduktiivsüsteemi nääre, mis toodab umbes ühe kolmandiku orgasmi ajal vabanevast seemnevedelikust. Eesnäärme sekreedi ülesanne on aktiviseerida spermatosoide ja kaitsta mehe sugutrakti mikroobide ja põletiku mõjude eest.

Küsi arstilt abi