5. oktoober 2017

Medita Kliinik Tartus laiendab tegevust iluravi valdkonnas

Medita Kliinik Tartus pakub alates septembrist Medita Ilukliiniku nime all lisaks ambulatoorsetele vastuvõttudele ja kirurgilisele päevaravile dermatoloogia, günekoloogia, veresoonte- ja plastikakirurgia erialadel ka erinevaid iluprotseduure. Küsimustele vastavad kliiniku iluravi konsultant dr Alina Lepasaar (AL) ja dermatoloogi assistent Elli Maria Mäesalu (EM).

Millal ja miks peaks pöörduma Teie vastuvõtule Medita Ilukliinikusse?
(AL): Ilukliinikusse pöördutakse sooviga tegeleda oma vananemise tunnustega või rahuolematusega mõne kehaorgani kuju suhtes. Kui inimene on aktiivne ja tunneb ennast oma tegelikust vanusest nooremana, kuid peeglist vastuvaatav nägu ei tee rõõmsaks, siis on minu arvates juba piisavalt põhjust pöörduda Medita Ilukliinikusse.

(EM): Meditasse võib pöörduda sooviga enda näonahka täiustada, huultele volüümi lisada, põsesarnu tõsta, kortse siluda ja ennetada ning üldiselt välimusele sära juurde anda. Hetkel tehakse kliinikus botuliintoksiinisüste ja süvaniisutavaid ning täitvaid hüaluroon- happebaasil olevaid süste.

Kui vanalt võiks süstimisega alustada? Kellele ilusüste soovitate?
(AL): Vanuse üle otsustab iga nahaarst või plastikakirurg erinevalt. Mina teen süste patsientidele alates 18. eluaastast ja noortele inimestele ainult siis, kui näen protseduuris objektiivset vajadust.Vananemisvastaste muutuste ravi vajadus võib sõltuvalt nahatüübist tekkida juba enne 30. eluaastat. Kuna siis on kortsud väiksemad, arvavad naised tihti, et neid pole mõtet korrigeerida. Tulles ilukliinikusse vanuses 45-50, avastavad aga needsamad naised, et süstide tulemus on küll märgatav, kuid mitte nii hea, kui oodatud.

(EM): Kortsudel on tendents süveneda ja teatud staadiumis on võimalik neid teha väiksemaks ning pehmendada, kuid neist täielikult vabanemine võib osutuda võimatuks. Seega tasub tegelda muutustega kohe. Kuldses eas daamidele annab näiteks eriti hea efekti erinevate süstide kombineerimine ehk süvaniisutamine ja täitesüstidega modelleerimine.

Kas saate aidata kõiki kliente või mitte?
(AL): Maailmas tuntud plastikakirurg hr Adrian Richards on öelnud, et suured huuled ei ole veel kellestki teinud Angelina Jolie’d - tulemuseks on sama inimene oma endiste probleemidega, kuid lihtsalt suurte huultega. Üle 30-aastastel naistel hakkavad tihti huuled kaotama oma volüümi ja selle korrigeerimine hüaluroonhappega on hea lahendus.Kui näo proportsioonid on korras ja noor inimene ikkagi soovib erinevaid täitesüste, siis arutame esimesel visiidil kindlasti selle üle, millised on patsiendi tegelikud soovid ja võtame ka mõtlemiseks aega.

Kui patsiendi motivatsioon on vale, võib see kaasa tuua ahelreaktsiooni, kus iga järgmise süstiga proovitakse korrigeerida eelmist.

Kas nõustute väitega, et ilusüstid on esimene samm ilukirurgia suunas?(AL): Selgitan oma patsientidele alati, et iluprotseduuride eesmärgiks on parandada naha kvaliteeti läbi niisutamise ja kortsude vähendamise, kuid me ei saa pöörata aega oluliselt tagasi ega vananemise tunnuseid täielikult likvideerida . Õigel ajal ilusüstide alustamisega pigem tagatakse see, et plastikakirurgi poole poleks vaja pöörduda.

(EM): Kui soovitakse liikuda igavese nooruse suunas, siis võib küll ette tulla piir, kus täitesüstidega ei ole enam võimalik saavutada soovitud tulemust ning pöörduma peaks plastikakirurgi poole. Omaette küsimus on see, kas tulemus on esteetiline või mitte.

Kas Medita Ilukliinikusse on oodatud ka mehed?
(AL): Loomulikult on ka mehed oodatud meie vastuvõtule. Eesti mehed on muutumas järjest stiilsemaks ja sellega seonduvalt on kasvanud ka nende teadlikkus oma välimuse kohta.Näiteks võiks ilusüstidest huvitatud meestele soovitada botuliintoksiini süstimist otsmiku piirkonda. Tegemist on kiire, lihtsa ja minimaalse valuga protseduuriga, mille tulemuseks on noorem ja muretum välimus.

Milliste kõrvalmõjudega peaks ilusüstimisel arvestama?
(AL): Oma töös kasutame hüaluroonhapet ja botuliintoksiini. Hüaluroonhape on looduslik materjal, mida leidub meie nahas ja kuna see on biolagunev, siis paremat naha täiteainet ei saaks soovida.Botuliintoksiin seevastu on neurotoksiin, mida toodab bakter Clostridium Botulinum. See võib olla üllatuseks, kuid kasutame iluprotseduuride läbiviimisel päris palju aineid, mida meile sünteesivad bakterid ja seenekultuurid. See botuliinitoksiin, mida lõpuks patsiendile süstitakse, on ülipuhas valk. Botuliintoksiini kasutatakse äärmiselt väikestes doosides; see lõdvestab lihaseid ja ennetab miimikakortsude teket. Aja jooksul närviimpulss taastub ning süstide mõju väheneb.

(EM): Peab meeles pidama, et läbistades kliendi nahka ja süstides sinna preparaati, on alati oht kõrvaltoimeteks. Seetõttu on oluline, et protseduuri viiks läbi meditsiiniharidusega spetsialist, kes on läbinud vastavad koolitused.Nahasüstid eeldavad regulaarset kasutamist.

Mis juhtub nahaga siis, kui regulaarne süstimine lõpetada?
(AL): Ükski arst ega spetsialist ei saa täpselt öelda, kui kaua süstimisega saavutatud efekt püsib. Kõik inimesed on erinevad. Kas järgmise süsti tegemata jätmine võib olla kahjulik? Kindlasti mitte, kuna isegi botuliintoksiini mitteregulaarne kasutamine toob pikemas perspektiivis kaasa üldjuhul ainult pindmisemate kortsude taastekke.

(EM): Ilusüstid on justkui kingitus iseendale. Sile ja niisutatud nahk on midagi sellist, millest on raske loobuda ja mis iganes ilunipid ei suuda kunagi võrdväärset tulemust tagada. Kui süstide mõju hakkab vähenema, kuid sellega ei kaasne otseselt patsiendi rahulolematust, ei pea tingimata pöörduma ilukliinikusse uut süsti tegema.

Vaata lisa: