11. november 2012

Isadepäev on meie isade päev!

8.november on isadepäev

Pilt:art.com

11.novembril tähistatakse Eestis taaskord isadepäeva ja meie naiste eestvedamisel saab üks papadest austava aasta isa tiitli!

Isadepäeva tähistamine ei ole eestlaste seas laialt levinud komme, kuid tänu uutele ja viljakatele papsidele on see tähtpäev hakanud juurduma ka meie riigis.

On ju tore vähemasti kord aastas rohkem tähelepanu pöörata nii isadele,vendadele,vanaisadele,onudele,ristiisadele ja kasuisadele. Mõelgem sellele, kas oleme olnud heaks vanemaks oma lastele ja kuidas järelkasv on sellele vastanud. Kas isade roll on ainult raha teenida või peaksid nad senisest rohkem lastekasvatamisel osaleda.

Hoopis põnevam on aga koos oma isaga või lastega midagi põnevat ette võtte, et kaunis novembripäev ka kauemaks meelde jääks.

Ameerika mudel

Isadepäeva mõte pärineb loomulikult Ameerika Ühendriikidest, kus 1909. aastal algatati isadepäeva pühitsemine Sonora Doddi poolt, austamaks oma isa, Ameerika kodusõja veterani William Smarti.

Sonora ema suri kuuendat  last sünnitades ja vapper farmer kasvatas vastsündinu ning viis suuremat last üksinda üles. Täiskasvanuna isa tahtejõudu ja isetust mõistes soovis abiellunud tütar austada oma isa ja teisi temasuguseid ennastsalgavaid isasid erilise riikliku tähtpäevaga.

Esimene suurem tähistamine leidis aset 19. juunil 1910 Spokaneä'is Washingtonis. Umbes samal ajal hakati teisteski linnades ja asulates üle kogu riigi isadepäeva pühitsema. 1924. aastal toetas selle päeva riiklikuks pühaks kuulutamise mõtet president Calvin Coolidge, kuid selle ametlikustas alles aastal 1966 president Lyndon Johnson.

Erinevad kuupäevad

Erinevates riikides tähistatakse isadepäeva erinevatel kuupäevadel ja aastaaegadel. Kui Eesti isade päev toimub alati novembri teisel pühapäeval (seekord 8.novembril), siis näiteks näiteks Ameerika Ühendriikides, Kolumbias, Mehhikos ja Singapuris antakse papadele au  juunikuu kolmandal pühapäeval ja Itaalias, Portugalis ja Andorras lausa märtsi kuus. Eestiga sarnaselt tähistatakse novembris isadepäeva ka Soomes, Islandil, Norras ja Rootsis, kuid Leedus toimub see juunis ja  Läti kohta puuduvad üldse andmed. Nõukogude Liitu kuulumise ajal üritati isade austamist ühendada armee  aastapäeva ehk 23. veebruariga, millega toodi esile isade kui sõjameeste olulisus.

Aasta isa

Eesti Naisliidul on kena tava valida novembris paljude kandidaatide hulgast aasta isa, mida teostatakse koostöös Eesti Naislaulu Seltsiga.

Aasta isa kandidaadi perekonnas peab kasvama või olema üles kasvanud vähemalt kaks tublit last. Eesti kodanikust kandidaat peab olema ametitöös ja perekonna väärtustamisel hea eeskuju ka väljaspool peret.

Seni on aasta isa valitud alates 1998.aastast kokku üheteistkümnel korral . 

Aasta Isale annab üle traditsioonilise kunstnik Kiira Mari-Anne Kadariku nahkköites „Kalevipoja" proua president.

Allikad: terviseleht.ee ja folklore.ee