21. oktoober 2009

Emakakaelaravi vaktsineerimine kuni 45. aastastele naistele

Emakaelavähki haigestumist takistab vaktsiin

Pilt:freehealthcaretrials.com

Üle 26-aastastel naistel on nüüdsest teaduslikul tõestusel põhinev võimalus end vaktsineerida MSD vaktsiiniga emakakaelavähi vastu

Neljavalentse vaktsiini Silgard ravimiomaduste kokkuvõttele on lisatud uut infot vaktsiini kasutamise efektiivsuse kohta 24 - 45 aastastel naistel. Vaktsiinil on müügiluba 116 riigis, Eesti Ravimiamet registreeris vaktsiini 2006. aastal. 

Eestis on kasutusel kaks HPV-vastast vaktsiini. Mõlemad vaktsiinid kaitsevad emakakaelavähki tekitavate HPV tüüpide 16 ja 18 vastu. MSD neljavalentne inimese papilloomiviiruse vaktsiin annab lisaks kaitse HPV tüüpide 6 ja 11 vastu, mis põhjustavad kondüloome (käsnataolised moodustised suguelunditel).

Teaduslikul tõestusel põhinev võimalus emakakaelavähi vastu end vaktsineerida on nüüd laiemal vanusegrupil, tõdes onkogünekoloog Kersti Kukk, kelle sõnul on naistel risk haigestuda papilloomiviirusesse (HPV) kogu elu jooksul. Kui varem oli kliiniliste uuringutega emakakaelavähi vaktsiini efektiivsus tõestatud naistel vanuses 16 - 26 aastat, siis uute uuringute põhjal on vaktsiin efektiivne ka vanematel naistel. 

Vaktsiini tõhususe hindamiseks viidi läbi kliiniline uuring, milles osales 3819 naist vanuses 24 - 45 aastat. Tulemusi võrreldi platseebo grupiga ning selgus, et emakakaelavähi vaktsiin on tõhus HPV 6,11,16 ja 18 tüüpide poolt tekitatavate püsiva infektsiooni, vähieelsete seisundite ning suguelunditel esinevate väliste haiguskollete ennetamisel. 

Hinnanguliselt on 80% naistest 50. eluaastaks nakatunud suguelundite papilloomviirusega. Kuigi enamus HPV viiruse tüüpidest kaob ilma eriliste ilminguteta, võivad mõningad püsivamad HPV tüübid tekitada emakakaela- jt suguelundite vähki või kondüloome. Igal aastal haigestub Eestis emakakaelavähki ligi 170 naist ja sureb ligi 70. 

Emakakaelavähi vaktsiin on esimene ja ainus vaktsiin, mis kaitseb naisi pahaloomulise kasvaja eest. „24 – 45aastane naine, kes on otsustanud end vaktsineerida, peaks arvesse võtma HPV –sse nakatumise varasemat riski ning vaktsineerimise võimalikku kasu, arutades oma isiklikku vaktsineerimisplaani oma naistearstiga,“ sõnas Kukk. 

Naised peavad teadma, et emakakaelavähi vaktsiinil ei ole ravitoimet, selgitas Kukk ning lisas ka, et vaktsiin ei asenda tavapärast naistearsti kontrolli. Vaktsiin kaitseb vaid nende HPV tüüpide vastu, millega naine ei ole eelnevalt nakatunud, lisas Kukk.

Emakakaelavähi vastu saavad naised end vaktsineerida naistenõuandlates ja perearstikeskustes. 

Inimese papilloomviiruseid (HPV) esineb üle 100 erineva tüübi. 30 - 40 % viiruse tüüpidest võivad nakatada mehe ja naise suguelundite piirkondi. HPV tüübid 16 ja 18 moodustavad enamiku – ligi 70 protsendil emakakaelavähi tekitajatest ülemaailmselt.