29. jaanuar 2009

Avastati jõesaaste seos meeste viljatusega

meeste viljatus

Pilt: multimedialibrary.com

Ühe Suurbritannia uurimuse kohaselt võib meeste viljatuse sagenemine ja spermatosoidide arvu vähenemine olla seotud keskkonda sattunud kemikaalidega, mida nimetatakse antiandrogeenideks ning mis blokeerivad meessuguhormoon testosterooni mõju.

Teadlased on kindlaks teinud rühma jõgedes leiduvaid saasteaineid, mis suudavad testosterooni tööd takistada. Neid antiandrogeene on seostatud Briti jõgedes elavate kalade feminiseerumisega ning inimestel esinemise korral võivad nad mõjutada meessuguorganite arengut.

Kõnealuses uurimuses on kindlaks tehtud seos kanalisatsioonist jõgedesse sattuvate andtiandrogeenide ning isastel kaladel väärarenguna tekkivate naissuguorganite vahel. Varem pole seda seost antiandrogeenide ja hermafrodiitsete kalade vahel tuvastatud.

Seni arvati, et kalade soomuutuses on süüdi teist tüüpi kemikaalid, mis jäljendavad naissuguhormoon östrogeeni mõju. Samas viimane uurimus näitab, et põhjuseks võib olla erinevate saasteainete märksa keerulisem koostoime.

Bruneli ülikoolis töötav dr Susan Jobling on uurimuse üks autoreid, kes viis selle läbi koos kolleegidega Exeteri ja Readingi ülikoolidest ning Ökoloogia ja Hüdroloogia Keskusega. Ta ütles: "Me oleme kalu uurides kindlaks teinud uue kemikaalide rühma, aga me ei tea, kust need pärinevad või millega täpselt on tegu. Seni on meil õnnestunud mõõta ainult nende testosterooni blokeerimise võimet."

Ajakirjas avaldatud uurimuses analüüsisid teadlased 30 kanalisatsiooni väljavooluava juurest võetud jõevee antiandrogeenset toimet. Tulemused kinnitasid statistilist seost veesaaste ja hermafrodiitsete kalade esinemise vahel neis jõgedes.

Dr Joblingu sõnul sisaldavad teadaoleva antiandrogeense mõjuga kemikaale mitmed laialdaselt kasutatavad ravimid ja taimekaitsevahendid. Nende seas on näiteks eesnäärmevähi raviks kasutatavad flutamiid ja tsüproteroon, aga ka mitmed põllumajanduslikes pestitsiidides leiduvad ühendid.

Teadlased täheldasid, et antiandrogeensete kemikaalide kontsentratsioon oli kõrgem kanalisatsiooni väljavooluavade läheduses – see viitab nende pärinemisele kodumajapidamistest. Üks võimalus on, et jõgedesse satuvad kehast välja heidetud ravimijäägid. Samas ei välista teadlased võimalust, et antiandrogeenid imbuvad jõgedesse koos põllumajandusmaalt tuleva veega.

Kalade soomuutus Briti jõgedes avastati esmakordselt üle 20 aasta tagasi. See langeb ajaliselt kokku arstiteadlaste tähelepanekuga, et meeste spermatosoidide arv on mitmetes riikides vähemalt viimase 30 aasta jooksul pidevalt langenud. Samal ajal on omakorda sagenenud meeste viljakusprobleemid, näiteks munandite kaasasündinud düsgenees, mis võib mõjutada soojätkamisvõimet.  

Related News: